Jak zostać najemcą?

Listę wolnych lokali sprawdzisz tutaj>> Możemy je zaoferować wszystkim, którzy posiadają zdolność czynszową i mają „czystą kartę” w BIG InfoMonitor i KRD. Osoby, które udokumentują swoją zdolność czynszową, mogą wpłacić niższą, 3-miesięczną kaucję. Natomiast osoby, które zadeklarują, że po podpisaniu umowy najmu wpłacą wyższą, 6-miesięczną kaucję składają tylko oświadczenia o swoich dochodach i zobowiązaniach. I tylko na podstawie tych oświadczeń określamy ich zdolność czynszową. Obowiązkowa dla wszystkich jest weryfikacja w BIG InfoMonitor i KRD.

Ile kosztuje najem?

ikona klucza zasady programu

Czynsz

Czynsz to po prostu opłata za korzystanie z lokalu. Czynsz raz w roku jest waloryzowany o wskaźnik inflacji. Od czynszu odejmowane są dopłaty z programu Mieszkanie na Start.

Kalkulator dopłat

Dopłata:

Więcej informacji o dopłatach


ikona wtyczki zasady programu

Rachunki

Każde mieszkanie posiada własne liczniki: za prąd, wodę, ogrzewanie. Płacisz tylko tyle, ile zużyjesz. Opłacasz także odbiór śmieci i ścieków. Pamiętaj, że te opłaty nie są zależne od nas.


ikona klucza zasady programu z weryfikacją czynszową

Eksploatacja

Opłata eksploatacyjna: 6,5 zł/mkw. to koszt zarządzania i utrzymania nieruchomości. Dotyczy ona przede wszystkim części wspólnych (zieleni, klatek schodowych, parkingów, etc.). Szczegółowo opisaliśmy to poniżej:

KOSZTY EKSPLOATACJI OBEJMUJĄ M.IN.:

  • Oświetlenie chodników, parkingów, klatek schodowych
  • Ogrzewanie klatek schodowych
  • Utrzymanie zieleni
  • Sprzątanie, odśnieżanie
  • Usuwanie awarii w częściach wspólnych, ryczałt na remonty, przeglądy ogólnobudowlane
  • Przeglądy gwarancyjne
  • Przeglądy techniczne mieszkań
  • Instalacja urządzeń – zgodnie z aktualnymi przepisami
  • Koszty zarządu nieruchomością wspólną

Ile pieniędzy na początek?

ikona skarbonki

Kaucja

3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Kaucję wpłacasz w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Raz w roku kaucja jest waloryzowana o wskaźnik inflacji.


ikona klucza zasady programu

Czynsz

Pierwszy czynsz wpłacasz po podpisaniu umowy i protokolarnym przekazaniu lokalu.


ikona lampy

Wyposażenie

Mieszkania są już wykończone: z podłogami, glazurą, terakotą, białym montażem w łazience, drzwiami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ściany są pomalowane na biało. Po Twojej stronie jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD. Kupisz je wtedy, kiedy będziesz mógł.

Częste pytania

Czy osoby niepełnosprawne ruchowo mogą liczyć na zniżkę?

W naszych inwestycjach zawsze jest kilka lokali z udogodnieniami dla osób poruszających się na wózku. W pierwszej kolejności proponujemy je osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej. Lokale te są objęte zniżką w wysokości 10%. Jeżeli na liście nie ma takich najemców, możemy zaoferować te lokale osobom zdrowym – jednak bez zniżki.

Jaką umowę najmu podpiszę?

Pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego zwierana na 24 m-ce. Możliwość oferowania umów najmu instytucjonalnego z DDW jest uzależnione od decyzji inwestora i zarządzającego Funduszem Mieszkań dla Rozwoju.

W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?

Zmiana wartości czynszu może ulec podniesieniu lub obniżeniu. Zależne jest to od wskaźnika inflacji publikowanego corocznie przez Prezesa GUS. W tym przypadku ewentualne podwyżki lub obniżki opłat czynszowych ogłaszane są w oparciu o kryterium inflacji nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Należy również pamiętać, że dotyczy to również kaucji.

Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?

Oczywiście, że tak. Zostaniesz zobowiązany do zawarcia aneksu do umowy najmu, w którym wskażemy Twoje dzieci jako współlokatorów. Złożysz ponownie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Akt notarialny sporządzisz w kancelarii, przez nas polecanej, bezpłatnie.

Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?

Dzieci osiągające pełnoletność, co do zasady, nie poddajemy weryfikacji zdolności czynszowej. Możliwe, że sprawdzimy jedynie raport pobrany z KRD I Big InfoMonitor.

Po kilku latach od podpisania umowy najmu postanowiłem zrezygnować. Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?

Najemcy mają różny gust i różne potrzeby; dlatego może się zdarzyć, że Twój wkład (pracy i pieniędzy) obniżył szanse na wynajęcie tego lokalu kolejnej osobie. Wówczas możemy usunąć ulepszenia, które zrobiłeś w mieszkaniu, przywracając lokal do stanu pierwotnego. Odbędzie się to na Twój koszt. Natomiast jeżeli będziemy chcieli zatrzymać te ulepszenia, zwrócimy Ci za nie pieniądze. Obliczając wartość ulepszeń, weźmiemy pod uwagę ich stan (stopień zużycia) na dzień opuszczenia lokalu.

Kto pokryje koszt aktu notarialnego?

Jeżeli korzystasz z notariusza wskazanego przez nas, pokrywamy 100% kosztów. Jeżeli nie chcesz z tego korzystać, bo masz swojego, zaufanego rejenta – 100% opłat notarialnych ponosisz Ty. Będzie to opłata za sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz wypisów notarialnych (po jednym wypisie dla każdej strony).

Czy po śmierci najemcy, najem może być kontynuowany przez jego dziecko, jeżeli to dziecko tej pory z nim nie mieszkało?

Nie. Jeżeli Twoje dzieci z Tobą nie mieszkają, a chcą mieć prawo do „dziedziczenia” najmu, muszą przystąpić do umowy najmu jeszcze za Twojego życia.

Jeśli najemcy przysługuje prawo własności działki budowlanej, czy może zawrzeć umowę najmu ?

Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.

Już po podpisaniu umowy najmu instytucjonalnego odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą?

Nabycie innego lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania umowy najmu nie jest przeszkodą w kontynuowaniu tej umowy.

Podpisałem umowę najmu, ale po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?

Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.