Moja umowa niedługo wygaśnie. Czy mogę ją przedłużyć?
Możesz przedłużyć umowę na kolejny okres. Jedyną formalnością jaką przeprowadzimy będzie weryfikacja w bazie KRD (Krajowy Rejestr Długów) oraz BIG InfoMonitor.
Czy mogę starać się o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie na Start” jeżeli już raz nie przeszedłem kwalifikacji?
Wniosek o dotacje do czynszu składasz corocznie w gminie, ponieważ przyznawanie dopłat oparte jest w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, które wyznacza maksymalny próg kwalifikacji.
W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?
Zapis o waloryzacji jest standardem w długookresowych umowach najmu. Waloryzacja oznacza, że czynsz może się zmienić wtedy, kiedy zmieni się tzw. wskaźnik inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku), publikowany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce oznacza to, że:
- Czynsz będzie waloryzowany raz do roku
- Jeżeli wskaźnik inflacji będzie dodatni, czynsz ulegnie podwyższeniu, a jeżeli ujemny – obniżeniu
- Wysokość ewentualnej podwyżki lub obniżki będzie równa wysokości wskaźnika inflacji
WALORYZACJI PODLEGA RÓWNIEŻ KAUCJA!
Czy zaliczka na koszty eksploatacji jest zmienna?
Koszty eksploatacji są przeznaczane na utrzymanie nieruchomości, oświetlenie i ogrzanie części wspólnych, odśnieżanie etc. Ten zakres prac zlecamy firmom zewnętrznym. Zmiana cen przez dostawców usług wpłynie na wysokość stawki.
Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?
Nie. Dzieci mieszkające razem z najemcą, po osiągnięciu pełnoletności (o ile wyrażą chęć dalszego zamieszkiwania w lokalu), nie są poddawane ocenie pod kątem zdolności płatniczej. Badanie zdolności czynszowej nie dotyczy tej kategorii najemców.
Już po podpisaniu umowy najmu instytucjonalnego odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą?
Nabycie innego lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania umowy najmu nie jest przeszkodą w kontynuowaniu umowy.
Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?
Oczywiście. Natomiast konieczne będzie załatwienie formalności. Jeżeli Twoje pełnoletnie dzieci zamierzają nadal z Tobą mieszkać, będą zobowiązane do:
- Przystąpienia do umowy najmu (w praktyce: podpiszemy aneks do umowy, w którym nie tylko Ty, ale i Twoje dzieci będą współlokatorami mieszkania)
- Złożenia oświadczenia o wydaniu lokalu oraz poddaniu się egzekucji (to oznacza, że one również będą odpowiedzialne np. za zadłużenia w opłatach) w formie aktu notarialnego.
Po kilku latach od podpisania umowy najmu postanowiłem zrezygnować . Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?
Co do zasady nie. Zgodnie z zapisami umowy, po zakończeniu najmu powinieneś usunąć zmiany i przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego (jeżeli tego nie zrobisz, wykonamy to sami, ale na Twój koszt). Zawsze możesz jednak napisać do nas wniosek o indywidualne rozpatrzenie sprawy.
Czy po śmierci najemcy, najem może być kontynuowany przez jego pełnoletnie dziecko?
Jeżeli Twoje dzieci nadal z Tobą mieszkają, mogą kontynuować najem, jednak będą musiały przejść weryfikację czynszową.
Podpisałem umowę najmu, ale po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?
Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.
Kto pokryje koszt aktu notarialnego?
Dla najemców przygotowaliśmy możliwość podpisania aktu notarialnego w kancelarii przez nas wskazanej. Możesz również skorzystać ze swojego notariusza, wówczas opłaty za sporządzanie aktu oraz odpisów będą w 100% spoczywać po twojej stronie.
Jeśli najemcy przysługuje prawo własności nieruchomości (działki) budowlanej, może zawrzeć umowę najmu?
Każdy może zawrzeć umowę najmu. Ale jeżeli posiadasz nieruchomość mieszkaniową (np. masz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), nie otrzymasz dopłat z programu „Mieszkanie na Start”.