Nabór wniosków ruszy 1 września 2021 r.

100 mieszkań przy ul. Bronisławy Śmidowicz we Wrześni niebawem pojawi się na rynku. Już od 1 września, od godz. 12:00, zainteresowani będą mogli składać wnioski za pośrednictwem strony internetowej www.wrzesnia.mdr.pl Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

 Osiedle we Wrześni to dwa czterokondygnacyjne budynki, które pomieszczą w sumie sto mieszkań. Ich budowa ruszyła w czwartym kwartale 2020 roku. Powstające mieszkania to lokale dwu i trzypokojowe o średnim metrażu sięgającym niespełna 50 mkw. We Wrześni, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do mieszkań będzie miała dwuetapowy przebieg. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej we Wrześni na dodatkowe punkty będą mogły liczyć m.in. rodziny z dziećmi, rodziny zastępcze, posiadacze książeczek mieszkaniowych, osoby niepełnosprawne, a także osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki. Wnioski będzie można składać od 1 do 21 września za pośrednictwem strony internetowej www.wrzesnia.mdr.pl. Każdy wnioskujący będzie musiał dostarczyć także dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku – ma na to 14 dni. Następnie samorząd dokona weryfikacji złożonych aplikacji i uszereguje je pod względem liczby uzyskanych punktów.

– Gmina Września nie będzie wynajmującym lokali powstałych w ramach programu ani też nie będzie określała stawek czynszowych dla tych lokali (nie są to lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Września). Otwarta jest jednak na współpracę i realizację wszelkich zadań określonych ustawowo, które przyczynią się do szeroko rozumianego rozwoju mieszkalnictwa na terenie naszej gminy. Na gminie ciążyć będzie realizowanie dopłat do czynszu dla najemców lokali powstałych w ramach programu. Maksymalnie najemca może korzystać z dopłat przez 15 lat. Wysokość dopłat jest zróżnicowana, ponieważ zależy od indywidualnej sytuacji każdego najemcy. Wsparcie to funkcjonuje niezależnie od wypłacanych przez gminę dodatków mieszkaniowych i nie obciąża budżetu gminy. Środki na ten cel przekazywane będą cyklicznie gminie – w miesięcznych transzach za pośrednictwem Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) – na podstawie zawartej umowy zaznaczył Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.

Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody – takie jak świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.

Tylko w tym roku rozpoczęliśmy komercjalizację 1,6 tys. mieszkań i mieliśmy na nie blisko 8,5 tys. chętnych – to świadczy o tym, jak duże są potrzeby mieszkaniowe ludzi w całym kraju. Tym bardziej cieszę się na kolejne 100 mieszkań, które już niebawem – gotowe do zamieszkania – trafią na rynek. Wszystkie lokale zostaną wykończone w standardzie podstawowym, a przyszli najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i wnieść meblepodkreśliła Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S. A.

 

Obecnie na budowie we Wrześni wykonywane są posadzki, balustrady i elewacje. Zakończono już murowanie ścian działowych mieszkań, montaż stolarki okiennej oraz wejściowej. Odbywają się prace związane z montażem instalacji elektrycznej i sanitarnej. W jednym z budynków rozpoczęto już prace wykończeniowe wewnątrz lokali. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie tej inwestycji planowane jest na I kwartał 2022 roku.

PFR Nieruchomości S.A. realizująca rynkową część rządowego programu mieszkaniowego posiada 1839 wybudowanych mieszkań, a kolejne 2677 znajduje się obecnie w budowie. W pierwszej połowie 2021 roku spółka uruchomiła nabory do 1,6 tysiąca mieszkań. W rekrutacjach prowadzonych w Katowicach, Świdniku, Mińsku Mazowieckim, Dębicy, Radomiu, Krakowie i Łowiczu wpłynęło blisko 8,5 tysiąca wniosków.

Więcej na:

www.nieruchomosci.pfr.pl

www.mplus.pl

www.wrzesnia.mdr.pl